سال نو ۱۳۹۶ مبارک
مارس 19, 2017
معجزه بازی در کودک
می 9, 2017

۱۰ راه ایجاد شادی در کودکان

10 راه ایجاد شادی در کودکان

1. هر روز با صدای بلند خواندن

خواندن با صدای بلند یکی از ساده ترین و ماندگارترین هدیه هایی است که شما می توانید به فرزندتان بدهید. از آهنگ موزون در صدای شما تا شخصیت هایی که شما به زندگی کودک می آورید تجربه خواندن شفاف و مثبتی از سال های اولیه زندگی برای کودک به ارمغان می آورد. خواندن با صدای بلند ، اخبار،مقالات،کتاب های تصویری،شعر یا رمان ،کودکتان را تشویق می کند که متن ها در هر فرمی را بپذیرد. خواندن با صدای بلند در توسعه مهارت های سواد آموزی نیز فوق العاده سودمند است.موسسه کاربردی تحقیقات اقتصادی و اجتماعی ملبورن نشان داد که هر روز خواندن با صدای بلند برای کودکان تقریبا یکسال آنها را نسبت به کودکانی که برایشان خوانده نمی شود، جلوتر می اندازد. به علاوه با هم بودن و کم شدن صفحات یک کتاب با جلوتر رفتن داستان یک روش فوق العاده برای پیوند با کودکتان است.
2. نگه داری دفتر اتفاقات و وقایع روزانه کودک

به کودک کمک کنید تا داستان خودش را به وسیله یادداشت برداری از وقایع الهام بخش روزانه،اکتشافات و نوآوری ها،سوال ها و تجارب روزانه اش شروع کند. لحظه های حساس در زندگی برای نوشتن فراموش نشود، وقتی که او برای اولین بار اقیانوس را می بیند، شبی که تا صبح در چادر به سر برده یا آنچه که در طول سفر با با مترو متوجه شده است.روزی اینها به بزرگترین لحظه های زندگی شان تبدیل می شود. به وسیله صرف کردن زمان برای نوشتن ایده ها و تجارب، فرزند شما تبدیل به خواننده ای می شود که در جستجوی خوشبختی و زیبایی در لحظات کوچک است و همچنین یاد می گیرد که کلمات و تجارب مهم و دارای ارزش هستند.


3. آواز خواندن

موسیقی احساسات می آورد و اجتماع را می سازد. فرزند شما اهمیتی به اینکه شما یک خواننده حرفه ای یا یک خواننده ابتدایی که فقط زیر دوش می خواند نمیدهد. خواندن همراه با هم ، یکی از جذابترین فعالیت ها در زندگی کودک است و کودک فکر می کند که صدای شما عالی است. برای نوزادان،لالایی،آهنگ و ریتم پیش زمینه سواد زندگی شان است. برای کودکان بزرگتر، آهنگ ها ایده ها و واژگان پیچیده را مطرح می کنند. برای همه بچه ها، آهنگ وظایف زندگی در دنیا را موجب می شود و یک ابزار قدرتمند برای به یاد سپاری است (مثل ساخت یک آهنگ که کمک می کند شماره تلفن را به یاد بیاوریم و یا اینکه با کمک یک آهنگ کارهای مشکل روزمره ساده تر شوند). آهنگ هایی که با هم می خوانید، نسل به نسل در خاندان شما به انتقال پیدا می کند.


4. با هم دنیا را کاوش کنید

هر هفته وقتی را اختصاص بدهید تا با کودکتان چیزهای جدید را کاوش کنید. این موضوع نه فقط به کودکتان این را نشان می دهد که چقدر ارزش برای پیگیری حس کنجکاوی و یادگیری او قائل شدید،بلکه سطح زمین بازی به شما امکان می دهد که با هم دیگه بجنگید و پیروزی هایتان در مقابل یکدیگر را جشن بگیرید. با کودکتان به کلاس رقص بروید، کارگاه های دفاع شخصی و یا باغبانی بروید و با هم رشد کنید. هر جای دنیا که باشید همانطور که مهارت های شما به پیش می رود،تجربیات شما نیز با کودکتان با هم پیوند می خورد.


5. ایجاد یک بیانیه خانوادگی

این یک فرصت فوق العاده است که تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما به عنوان یک خانواده اهمیت دارد و یک روایت خانوادگی را که یک اصل برای وقتی که فرزندتان می خواهد تصمیم های بزرگ یا کوچک در زندگی مستقل اش بگیرد، می سازد. در این تمرین نظرات فرزندتان و ایده های اصلی اش را قرار دهید. از فرزندتان بپرسید دوست دارد که دیگران چطور خانواده اش را ببینند و بفهمند. با هم تصمیم بگیرید که چگونه می توانید بیانیه بنویسید،کجا می توانید نمایشش دهید و چگونه می توانید ایده ها را در آن عملی کنید.


6. با هم خدمت کنید به جامعه

یک سازمان محلی پیدا کنید و به عنوان یک خانواده داوطلب مشغول شوید(از بیانیه به عنوان راهنما استفاده کنید). فرزندان خود را به وسیله پرسیدن این سوالات از آنها که می خواهند چه چیزی را در جامعه تغییر دهند و ترسیم یک نقشه برای چگونگی اعمال این تغییر، تشویق کنید که رهبر این حرکت باشند. مزه لحظه های کوچک که با کمک هم یک خانه را نقاشی می کنید یا تقسیم کردن کتاب ها بین کسانی که که به آن ها نیاز دارند یا فراهم کردن مجموعه ای جذاب از غذاهای خوب برای کسانی که گرسنه اند، بسیار زیباست. این لحظه های به اشتراک گذاشته موجب یک مکالمه غنی و جاسازی یک حسی در او که در تمام طول عمرش خدمت به جامعه را فراموش نکند و خودش نیز حس خوبی نسبت به خودش داشته باشد.

7. آشپزی کردن با هم

غذا خوردن مانند چسبی است که اعضای خانواده را به هم متصل می کند، باعث می شود که ما روز پرمشغله مان را متوقف کنیم و در نتیجه می توانیم کمی نفس بکشیم و بنشینیم و از غذا خوردن و نشستن پیش کسانی که دوستشان داریم لذت ببریم. نشستن دور میز با هم همیشه یک ایده خوب نیست بلکه زمان هایی هم فرزندتان باید دستیار آشپز در کنار شما باشد. این مهمه که یک زمان هایی اعضای خانواده به هم در پخت و پز کمک کنند و یک فرصتی برای حرف زدن، آموزش دادن و یاد گرفتن فراهم شود. آشپزی یک سنتی است که نسل به نسل منتقل شده و فرزند شما را با گذشته های دور آشنا می کند و سابقه خانوادگی شما را به آینده می برد.


8. لذت بردن از آشفتگی و شلوغی

اغلب ما مواقعی را که باید لذت ببریم به خاطر آشفتگی لذت نمی بریم . این لحظه ها زودگذرند و زمان زیادی هم برای تمیز کردن باقی می ماند. فقط این موضوع نیست، بلکه فرایند تمیز کردن نیز بسیار لذت بخش تر خواهد شد زیراکه در لحظه های آشفته ما شادی خالص را تجربه کرده ایم.


9. تایید مثبت در زندگی روزمره

فرزند شما در حال پیدا کردن جایگاه خود در این دنیای آشفته است.این یک موضوع ساده برای انجام دادن نیست و یک فرایند مشکل حتی برای بزرگسالان است. به کودک کمک کنید تا مسافرتش را هدایت کند با تاکید بر انتخاب هایی که می کند. این می تواند یک واژه تشویقی، کمی جیغ و داد و آواز خواندن وقتی که مفتخر به انجام کاری شد و یا گرفتن انگشتها به حالتی که راه ستاره ها را نشان میدهد، باشد. همه ایده ها را باز بگذارید و بازی با او در هر شرایطی که او فکر می کند، به او اجازه دهید با صدای بلند فکر کند و نقشه راه زندگی اش را با حمایت شما و بدون احساس شک و تردید بکشد.


10. پرورش روش قدردانی

بیان کردن قدردانی و مشخص کردن چیزهایی که ما باید برایشان قدردانی کنیم(هرچند کوچک) ترویج قدردانی، مهربانی و امید است. یک برگه روی دیوار و یا یخچال بچسبانید و مدادها و مارکت های جذاب برای فرزندتان قرار دهید تا بتواند استفاده کند و بگوید که چه چیزهایی در خانواده را دوست دارد. این برگه را در جایی در دسترس و قابل مشاهده قرار دهید که فرزندتان وقتی یک فکری به سرعت از ذهن اش می گذرد بتواند بنویسد و برای این موضوع قدردان شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *